Üretimden Veri Toplama

İş Süreç Analizleri

Mobilteg® üretim yönetim sistemi kurulduğu işletmelere komple bir üretim yönetim çözümü sunan otomasyon ve yazılım tabanlı bir sistemdir. Özellikle karmaşık üretim süreçlerine ve yüksek kalite standartlarına sahip otomotiv, elektronik, beyaz eşya gibi sektörlerde işletmeye verimlilik, kalite ve iş güvenliği konularında önemli kazanımlar sağlar. Örnek olarak verilen bu sektörler dışında da tüm sektörlerde rahatlıkla kullanılabilir ve kurulduğu işletmenin karlılığını ve rekabet gücünü artırır..

Veri Toplama

Mobilteg üretim yönetim sisteminde mümkün olan her iş istasyonuna yarı endüstriyel Panel PC’ler yerleştirilir. Barkotlu takip sistemlerinde bu bilgisayarlara barkod okuyucu, veri toplama sistemlerinde ise PLC bağlanır. Veri toplama sistemlerinde maliyeti azaltmak için bir PC’ye 4 adede kadar iş istasyonu bağlanabilir. Operatörler ürün/iş emri seçimi, duruş/hata/hurda/sicil no vs. girişlerini panel PC üzerinden dokunmatik menüleri kullanarak kolayca yapar ve devam eden üretime ait anlık hedef, üretim adedi, anlık verimlilik vs. gereken tüm verileri panel PC üzerinden takip edebilir.

Üretim Yönetim Sistemi Panel PC’ler işletmenin mevcut network hattına bağlanır ve yerel ağ ile sunucudaki veritabanı ile iletişim kurarlar. Operatör girişi dışındaki uygulamalar için üretim alanında istenilen noktalara bilgisayar konulabilir ve işletme network hattına bağlanarak uygulamaya erişebilirler.

Avantajları

Mobilteg üretim yönetim sistemi son teknoloji kullanılarak tasarlanan esnek bir yapıya sahiptir. Esnek yapısı sayesinde her işletmenin kendisine özgü taleplerine uyum sağlayabilir. Bu esneklik sayesinde sadece o güne ait değil ileride çıkacak iş ihtiyaçlarına da cevap verebilir.

Operatör ekranları yalınlık ve görsellik ön planda tutularak tasarlanmıştır. Bu sayede operatörler sisteme çok çabuk uyum sağlar. Sağlanan görsellik sayesinde problemler sahada gezen takım liderleri, üretim mühendisleri ve hatta yöneticiler tarafından anında görülebilir, çıkan problemlere hızlı bir şekilde müdahale edilebilir.

Görsel Üretim

Mobilteg üretim yönetim sistemi kurulduğu işletmelere komple bir üretim yönetim çözümü sunan otomasyon ve yazılım tabanlı bir sistemdir.

Hatbaşı Veri Toplama

Özellikle karmaşık üretim süreçlerine ve yüksek kalite standartlarına sahip otomotiv, elektronik, beyaz eşya gibi sektörlerde işletmeye verimlilik, kalite ve iş güvenliği konularında önemli kazanımlar sağlar. Örnek olarak verilen bu sektörler dışında da tüm sektörlerde rahatlıkla kullanılabilir ve kurulduğu işletmenin karlılığını ve rekabet gücünü artırır.

Veri Toplama ve Üretim Takibi

Üretilen ürünlere ait adet veya seri bilgilerinin toplandığı, iş emri, personel, duruş ve hata kayıtlarının girildiği, üretim verilerinin takip edildiği modüldür. Bu modülde toplanan tüm veriler anlamlı raporlar haline getirilir ve istenilen tarih aralıklarında gerek liste gerek grafik olarak raporlanabilir. Genel izleme ekranı sayesinde çalışan makine veya hatlar anlık olarak izlenebilir. Bu modül işletme yapısına göre şekillenir. Seri takibinin yapıldığı üretimlerde barkod veya RFID ile ürün takibi yapılır ve ürün bilgisi alınır. Seri takibinin yapılmadığı üretimlerde ise üretim yapan makineden PLC yoluyla sayaç bilgisi alınır ve üretim adedi hesaplanır.

Personel & Vardiya Planlama

Üretim hatlarında çalışan operatörlere ait bilgilerin tutulduğu, vardiya planlarının yapıldığı bileşendir. Çalışan operatörlere ait adres & telefon bilgileri, şirket içi aldığı eğitimler, izin durumları, bildiği üretim noktaları, aldığı ikaz veya cezalar vs. tüm kayıtlar bu bileşende tutulur. Hangi operatörün, hangi vardiyada ve hangi birimde çalışacağı bu bileşen yardımıyla planlanır.

Planlama

Hangi ürünün hangi birim tarafından ne zaman üretileceği bu modül vasıtasıyla planlanır. Bu bileşen vasıtasıyla üretim planlama çok daha sağlıklı plan yaparak verdiği siparişlerin ne kadarının üretildiğini, ne kadarlık bakiye kaldığını anlık olarak takip edebilir, üretim & sevkiyat planlamasını bu bilgiye göre yapabilir. Planlama modülünde Gantt şeması yardımıyla görsel planlama yapılabilir. İşler planlama sorumlusu tarafından görsel planlama ekranına sürükle bırak yöntemiyle atılır ve iş istasyonlarına üretim sırası yüklenir.

Kalite

Tamir sürecinin yönetildiği, hurda ve atık takibinin yapılabildiği, müşteri şikâyetleri ve yapılan işlemlere ait kayıtların tutulduğu, hata kayıtları analizlerinin yapılabildiği, kalite sistemi kayıtlarının tutulduğumodüldür. Bu bileşen yardımıyla firmalar kalite yönetim sistemini doğru temeller üzerine kurarak sağlıklı bir şekilde yönetebilir.

Bakım

İş istasyonlarında bulunan bilgisayarlara arıza duruşu girişi yapılmasıyla otomatik bakım iş emri oluşturulur. El terminali uygulaması yardımıyla bakım operatörleri arızalara zamanında yönlendirilebilir. Bakım ekibinin performansı, üretim üzerindeki arıza etkileri ve otonom bakım faaliyetleri bu modül yoluyla çok daha sağlıklı bir şekilde takip edilebilir.

Mobilteg® üretim yönetim sistemi kurulduğu işletmelere SAP IFS Logo Mikro Netsis Entegrasyonlarını da sağlamaktadır..

SAP,IFS,

Microsoft Dynamics AX (Axapta)

,Logo, Mikro, Netsis için Üretimden Veri Toplama

Üretimden toplanan veriler ERP ile entegre çalışmaktadır. Proje bilgisi almak için arayınız.

DETAYLI BİLGİ İÇİN

0 850 885 00 34

HEMEN ARA